minus wielkość 1 wielkość 2 wielkość 3 plus

WYBÓR ODZIEŻY I PLECAKA

WYBÓR ODZIEŻY I PLECAKA

WYBÓR ODZIEŻY I PLECAKA

Obecnie na rynku odzieżowym, możemy znaleźć niemalże wszystko co jest nam potrzebne na każde warunki pogodowe - od kurtek po bieliznę termoaktywną. Warto przed wyjazdem przemyśleć, czy aby na pewno potrzebujemy aż tylu rzeczy na wycieczki. Przed zakupem jakiegokolwiek elementu odzieży najlepiej wziąć pod uwagę pewne - istotne przy wyborze - kwestie.

Jak długie planujemy wycieczki i jaki planujemy wysiłek?

Na krótkie spacery potrzebujemy jedynie dobrej kurtki, wygodnego ubrania i sportowego obuwia. Kurtka przeciwdeszczowa jest jedną z rzeczy obowiązkowych w plecaku i powinna znajdować się na wierzchu, tak by w przypadku nagłego załamania pogody móc wygodnie po nią sięgnąć. W mojej opinii, jest ona jedną z ważniejszych części ubioru (po butach najważniejsza) i planując małe lub większe wycieczki należy ją posiadać. Nie powinniśmy żałować pieniędzy na dobrą kurtkę i kupić taką, która posłuży nam jeszcze parę lat. Producenci prześcigają się w tym, która z ich kurtek ma więcej funkcji. Nie dajmy się zwariować, kurtka na wycieczki nie musi być przystosowana do warunków panujących np. w Himalajach, z drugiej strony zwykła wiatrówka zazwyczaj nie wystarczy. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na materiał z jakiego kurtka jest wykonana. Te z Gore - Texu działają wodoodpornie dzięki mikroporom w materiale. Ich funkcja polega na tym, że para wodna wydostaje się na zewnątrz, natomiast krople deszczu nie przenikają do wewnątrz, pod kurtkę. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie wtedy kiedy jesteśmy spoceni, a wilgotność powietrza jest niska. W sklepach dostępne są również kurtki z Sympatexu. Materiał oddycha na zasadzie "reakcji" chemicznej i sprawdza się przy dużych różnicach temperatur. Dodatkowo wszystkie sportowe kurtki pokryte są specjalnym impregnatem, dzięki czemu nawet przy rzęsistym deszczu nie przemakają. Kurtki takie można nosić nie tylko na wyjeździe, doskonale sprawdzają się podczas deszczowych dni jesienią, gdyż dobrze chronią przed wiatrem. Zwracajmy uwagę na to czy szwy kurtki oraz kieszenie są dodatkowo zabezpieczone (podklejone).
Na krótkie wycieczki po mieście i okolicach wystarczy nam lekkie obuwie sportowe typu adidasy. Ważne jest by buty nie miały płaskiej (co za tym idzie - śliskiej) podeszwy. Niektóre marki wypuściły na rynek również specjalne modele na lato, które są połączeniem doskonałej podeszwy od butów trekkingowych ze sportowymi sandałami. Dostępne w wersji damskiej i męskiej nie kosztują więcej jak 200zł.  Przy wyborze butów na dłuższe wycieczki, warto zwrócić uwagę na to czy wykonane są z jednego kawałka skóry, czy mają materiałowe/skórzane wstawki, czy mają zabezpieczone noski. Buty z całych kawałków skóry i ze wszytymi fałdkami po obu stronach języka rzadziej przemakają. Osobom mającym problemy z poruszaniem się, mogą zdarzać się małe wypadki polegające na zahaczeniu o krawężnik, czy wystający korzeń. Wtedy polecam obuwie z gumowym, gładkim wykończeniem nosków. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na wykończenie buta - czy jest szyty, klejony, czy nie ma żadnych dziurek na łączeniach, którymi podczas wędrówki w deszczu, mogłaby wlewać się woda. Klej dodatkowo pełni rolę uszczelki. Na dłuższe wycieczki warto kupić buty trekkingowe z wysoką cholewką (powyżej kostki). Usztywni nam ona kostkę, przez co zabezpieczy nogę przed skręceniem. Cholewka obniżona z tyłu zniweluje otarcia pięty. Najlepiej zapytać sprzedawcę o to, czy dany model posiada wyściółkę odprowadzającą pot.
Do butów na dłuższe wycieczki warto ubierać grube lub specjalistyczne skarpetki - nawet w lecie! Czasami kupujemy dobre buty a odpażamy nogi przez wybór tanich skarpetek. W celu odciążenia kręgosłupa warto zakupić kijki trekkingowe. Warto przed spacerem z kijkami wziąć lekcję chodzenia z nimi, u profesjonalnego instruktora. Nie znając zasad nordic walking, nie dość że nie odciążymy kręgosłupa, to jeszcze przybędzie nam dodatkowego balastu.

Czy będziemy uprawiać turystykę w lecie czy zimie?

W lecie można założyć popularne dresy ale już w zimie warto zainwestować w spodnie sportowe, z materiałów stosowanych w kurtkach sportowych. Ważne by były wygodne i nie ocierały. Jesienią, nie ma nic gorszego niż spływający z kurtki zimny deszcz, wsiąkający w zwykłe spodnie. W przypadku spacerów w górskich dolinach czy po głębokim śniegu można zakupić również stuptuty. Warto jednak zastanowić się dwa razy, czy na pewno będziemy z nich korzystać, czy jest to tylko zachcianka i jednorazowy wydatek. Dla osób na wózkach, dostępne w sprzedaży są ocieplacze na nogi, przypominające wyglądem śpiwór. Dodatkowo są one przeciwdeszczowe. W zimie warto ze sobą zabrać ogrzewacze chemiczne. Do kupienia w markecie za około 5zł, w zimne dni po przełamaniu wewnętrznej płytki ogrzewają np. dłonie. Wielorazowego użytku - wystarczy wstawić je do gotującej się wody na kilka minut. W zimie koniecznie pamiętajmy o czapce i dwóch parach rękawiczek. Planujmy trasy krótsze, gdyż szybko robi się ciemno i istnieje ryzyko wyziębienia. Dla amatorów chodzenia po oblodzonej, płaskiej nawierzchni powstały specjalne raki (cena ok. 100zł) doczepiane paskami do butów - popularne u naszych południowych sąsiadów.

Czy wyjazd ma charakter stacjonarny czy wędrowny?

Odpowiedź na to pytanie ma szczególne znaczenie przy wyborze bagażu podróżnego. Na krótkie wycieczki wystarczy nam plecak do 30l, na dłuższe wyjazdy warto wybrać większy model dla kobiet około 65l + komin, dla mężczyzn około 85l + komin z pasem biodrowym i piersiowym. Dostępne są również plecaki dla wyczynowców na ponad 100l. W przypadku małych wycieczek polecam proste modele, z wygodnymi szerokimi szelkami odciążającymi kręgosłup i z mniejszą liczbą kieszeni. Ważne, by plecaki były wykonane z wodoodpornego materiału lub posiadały dodatkowy pokrowiec zakładany na czas opadów. W przypadku wyjazdów rehabilitacyjnych niestacjonarnych, warto zabrać ze sobą plecak z dużą liczbą troczków, kieszonek i schowków, tak by wszystkie ważne dla nas przedmioty były pod ręką. Dla osób aktywnych istnieją modele plecaków ze specjalną wentylacją (siatka) na plecach. Modele z ciężkim i metalowym stelażem wyszły już ze sprzedaży - zastąpiły je nowoczesne, oddychające i lekkie plecaki z nieprzemakalnych materiałów i posiadające odciążające kręgosłup usztywnienia. Już za 50zł można znaleźć dobry plecak. Materiały, z których wykonane są plecaki to zazwyczaj poliamid, poliester i cordura. Dla osób poruszających się wózkami można zakupić specjalny plecak na wózek lub sakwy. Plecak jest zazwyczaj małej pojemności, mocowany na rączkach wózka. Dostępny już w Polsce.

Jak prawidłowo spakować plecak na dłuższy wyjazd?

Zasada jest prosta. Lekkie rzeczy związane z naszym biwakowaniem np. śpiwór i obuwie lądują na dnie plecaka, później pakujemy odzież, rzeczy cięższe (jak konserwy). Natomiast na wierzch kurtkę, pelerynę. Przy ściance z plecami nie pakujemy przedmiotów kanciastych, niebezpiecznych ( np. sztućców). Ważne, by ciężar był równomiernie rozłożony na ramiona, by jedna ze stron nie ciążyła. Należy zabrać że sobą dużą ilość wody i batonik energetyczny, działającą latarkę, mapę/plan miasta, apteczkę oraz telefon z naładowaną baterią.