minus wielkość 1 wielkość 2 wielkość 3 plus

Podróże bez barier - mapa miejsc dostępnych

KRYNICA

"Krynickim deptakiem idzie młoda wiosna, z zielono-szaloną we włosach kokardą"

Tak o Krynicy pisał w swojej piosence Adam Ziemianin (Stare Dobre Małżeństwo). I w zasadzie tekst piosenki doskonale wpisuje się w klimat tego najsłynniejszego górskiego uzdrowiska w Polsce. SDM wykonywało również piosenki o dwóch sąsiednich miejscach wartych odwiedzenia, które również zamierzam pokrótce przedstawić w tym artykule.

Krynica-Zdrój, Muszyna-Zdrój oraz Leluchów znajdują się w województwie małopolskim, a geograficznie położone są w Beskidzie Sądeckim. Do tych trzech miejscowości poprowadzona została linia kolejowa z Tarnowa biegnąca wzdłuż malowniczej doliny Popradu przez same stare miejscowości turystyczno uzdrowiskowe jak Rytro, Żegiestów-Zdrój, Piwniczna-Zdrój. Połączenie kolejowe-osobowe z Muszyną i Krynicą funkcjonuje do dziś (TLK Poprad do Krakowa i Tarnowa). Do Leluchowa dostać się można jedynie własnym transportem. Ciekawostka: ponieważ Leluchów był dawnym przejściem granicznym ze Słowacją, również tutaj od XIX w. dojeżdżała kiedyś kolej osobowa o znaczeniu międzynarodowym (linia kolejowa numer 96)!
Do Krynicy - Zdrój można dojechać autobusem PKS (w Krynicy dworzec autobusowy znajduje się obok kolejowego) z Rzeszowa, Krakowa czy Zakopanego, stąd już dalej do Muszyny często kursują busy. Najkrótszym sposóbem na dojazd jest własny samochód. Pociąg z Krakowa jedzie ponad 5 godzin i jedynie piękne widoki na odcinku końcowym wzdłuż Popradu mogą wynagrodzić nam trud podróży. Samochodem pokonamy tą trasę, przez Nowy Sącz, o połowę krócej (140km z Krakowa).Nazwa Krynica oznacza "źródło", co wskazuje na to, iż przy zakładaniu osady (1547r.) pierwsi mieszkańcy wiedzieli już o tutejszych wodach. Prawdziwym uzdrowiskiem stała się dopiero w XIX wieku. Z tego okresu pochodzi starsza zabytkowa dziś zabudowa uzdrowiska utrzymana w niepowtarzalnym stylu. Dynamiczny rozwój zawdzięczamy Józefowi Dietlowi, którego imieniem został nazwany główny bulwar miasta. Drugą osobą, która przyczyniła się do popularyzacji uzdrowiska był prof. Rudolf Zuber, który pokierował pracami wykonania odwiertów wód mineralnych. Miało to na celu zapobiec wyczerpaniu naturalnych ujęć. Od jego nazwiska wywodzi się jedna z wód, której można skosztować na Pijalni Głównej. Obecnie Krynica Zdrój jest najnowocześniejszym uzdrowiskiem w Polsce. Chodzi tu zarówno o urządzenia uzdrowiskowe jak i zaplecze hotelowo-gastronomiczne. Od 2013 do września 2014 roku trwała przebudowa Pijalni Głównej. Nowa pijalnia zyskała podjazd i windę dla osób niepełnosprawnych.

 

 

                                

 

                                                              Stara Pijalnia Główna (2006 r.)


                                

 

                                                                 Nowa Pijalnia Główna (2014 r.) 

 

                               

 

                               Podjazd dla wózków przy Pijalni Głównej - winda w Pijalni Głównej

 

                                

 

                                                                        Stary Dom Zdrojowy

 

                                

 

                                                                          Nowy Dom Zdrojowy

 

                                

 

                              Pomnik A. Mickiewicza przy Nowym Domu Zdrojowym, obok jedno z wejść 
                                                                             na Górę Parkową

 

 

W Krynicy, początkiem września odbywa się co roku impreza o znaczeniu międzynarodowym - Europejskie Forum Ekonomiczne. Miejscowość ta słynie z wizyt znanych osobistości z całego Świata.


                                 

 

                                     Pawilony Forum Ekonomicznego przy Nowym Domu Zdrojowym

                                

 

                                     Pawilony Forum Ekonomicznego przy Nowym Domu ZdrojowymKrynica od zawsze chętnie była odwiedzana przez elitę Polski. Najbardziej znane nazwiska jakie się tu przewijają to Fredro, Konopnicka, Pol, Matejko, Asnyk, Wyspiański i wielu, wielu innych. Najbardziej znanym mieszkańcem Krynicy był ekscentryczny malarz Nikifor. Właścicielem budynku, sławnego w latach 70 XX wieku sanatorium "Patria" był Jan Kiepura - śpiewak, którego coroczny festiwal zapewnia pensjonatom niemal 100% obłożenie.

 

Głównym celem turystów przyjeżdżających w te strony jest kuracja wodą pitną. W Krynicy występują szczawy o zróżnicowanej mineralizacji, z podwyższoną zawartością magnezu, jodu, żelaza, baru i bromu (taka jest woda Zuber).  Szczególnie przydatne są w leczeniu chorób przewodu pokarmowego. Wodami leczy się również choroby układu krążenia, choroby kobiece, układu moczowego i przemiany materii. W Pijalni Głównej, położonej przy słynnym krynickim deptaku możemy skosztować wód: Zuber, Jan, Tadeusz, Słotwinka i Zdrój Główny. Ciekawostką było to, że na czas jej przebudowy funkcję pijalni pełniły zabytkowe Stare Łazienki Mineralne znajdujące się 50 m obok budynku Pijalni Głównej (próg na wejściu, drzwi skrzydłowe). Koszt wody w sezonie 2014 to 1,35 zł za 200ml. Darmowa woda są w źródełkach: Miłości na Górze Parkowej i również na niej w źródełku Bocianówka na polanie Michasowiej, w źródle Słoneczne na przeciwko dworca PKP (trzeba się wspinać po błocie) i źródełku Ciurkacz przy drodze na Tyczyn. 

 


                           

                                

 

                                            Dojście do darmowego źródełka Słoneczne od dworca

 

                                

 

                                                          Altanka darmowego źrodła Słoneczne

 

                                                 

 

                                                                         Źrodło Słoneczne                                

 

                              Dojście "na skróty" przez polanę do darmowego źródła Bocianówka

 

                                

 

                                                                     Dojście do źródełka Miłości 

 

                                                 

 

                                                   Darmowe źródełko Miłości na Górze Parkowej

                                                                        - niedaleko polany

 

 


Przy Pijalni Głównej znajduje się muszla koncertowa oraz klomb kwiatowy z ławeczkami. W lecie zespoły 3-4 osobowe grają tu na żywo muzykę klasyczną. Na przeciwko pijalni znajduje się Stary Dom Zdrojowy z 1889r., w którym po prawej stronie przy kawiarni znajduje się mała pijalnia z ujęciem wody Mieczysław (cena za kubek 1,35zł). Vis a vis Domu Zdrojowego, po drugiej stronie Bulwarów Dietla, znajduje się muzeum Nikifora w zabytkowej "Romanówce" (podjazd i strome schody, w środku sporo miejsca, niskie gabloty) a współczesny pomnik Nikifora znajduje się nieopodal zabytkowej drewnianej pijalni Jana i Józefa. Tutaj również wody są płatne, jednak warto się wybrać by zobaczyć ładny drewniany budynek pijalni. Najbardziej zabytkową pijalnią była ta znajdująca się w parku Słotwińskim (w kierunku Nowego Sącza), jednak obecnie jest nieczynna a co gorsza na razie stoi i niszczeje. Sam park został odnowiony, wyłożony kostką brukową i postawiono ławeczki. Jest rzadko uczęszczany. Wybierając się w tamtą stronę warto zaplanować sobie wycieczkę na pół dnia do Słotwin (cały czas chodnikiem). Tu znajduje się zabytkowa cerkiew pw. Opieki NMP z 1888 roku. Powyżej cerkwi trasa (polna droga), którą wyjdziemy na Górę Krzyżową a z niej lasem a potem stromo (a po deszczu ślisko) koło ogródków działkowych zejdziemy na ulicę Kościuszki w Krynicy. 

 

 


                               

                           

                         Muszla Koncertowa pomiędzy Pijalnią Główną a Nowym Domem Zdrojowym

 

                                

 

                                         Stare Łazienki Mineralne - najstarszy zabytek uzdrowiska

 

                              

 

                                                      Willa "Romanówka" z muzeum Nikofora

 

                                

 

                                                        Willa "Romanówka" z muzeum Nikofora


                                                  

                                                                         

                                                                           Pomnik Nikofora

 

                                

 

                                                                     Pijalnia Jana i Józefa

 

                                                  

 

                                                       Szerokie wejście do pijalni i brak progów

                                                            ułatwiają wjazd wózkiem do środka

 

                                

 

                                                          Do wyboru są wody Jan, Józef i Zuber

 

                               

 

                                        Zabytek, pawilon pijalni w Parku Słotwińskim (wiosna 2014 r.)                                 

 

                                                Ten sam pawilon niecałe pół roku później (lato 2014) 

 

 

Przez Górę Krzyżową, latem można wybrać się leśną ścieżką do Czarnego Potoku (szlak zielony zza Hawany lub żółto-niebieski z deptaku). Jest to popularna trasa spacerowa. Do Czarnego Potoku odjeżdżają z Krynicy busy. Znajduje się tam słynna stacja kolejki gondolowej na szczyt Jaworzyny Krynickiej (25zł w dwie strony, strome schody z poręczami, bramki, wąskie wejście do wagonika ale możliwe przy pomocy obsługi kolejki, toalety i parking dla niepełnosprawnych). Kilka razy do roku, podczas inwersji lub przy czystym powietrzu można dostrzec ze szczytu Jaworzyny pasmo Tatr. Do Czarnego Potoku można również się przespacerować drogą, przez nowe osiedle (możliwość dojazdu wózkiem). W ostatnich latach powstało tam wiele ośrodków typu spa & wellness. 

 

                                                  

                                                 

 

                                            Góra Krzyżowa, kiedy na drzewach nie ma jeszcze

                                        liści można podziwiać widoki na okoliczne wzniesienia

 

                                

 

                                                               Ławeczki na Górze Krzyżowej

 

                                

 

                                        Z łąki pod Przełęczą Krzyżową widać stok narciarski i kolejkę

                                                                 na Jaworzynę Krynicką

 

                               

 

                      Parkingi pod wyciągiem z miejscami na samochód osób niepełnosprawnych

 

                               

 

                                                          I toalety dla osób niepełnosprawnych

 

                               

 

                                                            Stacja Narciarska Czarny Potok

 

                               

 

                                                          Na szczycie! Górna Stacja kolejki

 

                                

 

                              A  na szczycie, w pierwszy dzień wiosny taka oto niespodzianka!!! 

 

                               

 

                                                    Tatry widziane z Jaworzyny Krynickiej

 

                                

 

                                                  Widoki na Beskidy też niczego sobie! Cudownie! 

 

 

Dla aktywnych seniorów, lubiących większe spacery z kijkami polecam trasę na Huzary (865 m n. p. m. czerwony szlak, 1:30 h). Jest to część Głównego Szlaku Beskidzkiego, wycieczkę możemy połączyć Górą Parkową gdyż kilkanaście metrów poniżej dojścia szlaku do drogi jest wejście na główny deptak Góry Parkowej (742 m n.p.m.). Ciekawostką jest, że na Huzarach odbywają się imprezy rowerowe np. maraton MTB. 

 

 

Najbardziej znanym miejscem wycieczek jest Góra Parkowa. Na szczyt tego niewielkiego wzniesienia prowadzi kilka ścieżek wyłożonych kostką granitową. Część z nich wchodzi w skład ścieżki zdrowia, na trasie wystawione są przystanki z tabliczkami pokazującymi ćwiczenia fizyczne dla całej rodziny. Można również wypocząć na Polanie Michasiowej (źr. Bocianówka), na ławeczkach lub pod licznymi drewnianymi altanami. Na szczyt wjechać można również kolejką naziemną - odjazd co 15 minut lub przy minimum 20 osobach. Budynek kolejki znajduje się obok pijalni Jana i Józefa i nie jest dostosowany dla osób na wózkach (same schody). Na szczycie Góry Parkowej deptak, liczne ławeczki, restauracja, atrakcje dla dzieci (zjeżdżalnie) oraz piękny widok na Beskid i Czarny Potok. Schodząc z Góry Parkowej warto wybrać trasę przebiegającą przez Czaple Stawki, kościółek zdrojowy pw. Przemienienia Pańskiego(1862r.) oraz słynącą łaskami figurę Matki Bożej Królowej Krynickich Zdrojów. Pod figurą kuracjusze często palą znicze, są klęczniki i ławeczki. Niekiedy spotkać tu można wiewiórki, które nauczyły się jeść człowiekowi z ręki.

 

 

                               

 

                                                    Dawny tor saneczkowy z Góry Parkowej

 

                               

 

                                                                      Kolejka na Górę Parkową

 

                                

 

                                                               Budynek kolejki... i te schody :( 

 

                                                 

 

                                               Liczne altanki przy dróżkach na Górę Parkową

 

                               

 

                                                                          Polana Michasiowa

 

                                

 

                                           Romantyczne Czaple Stawki pochodzenia osuwiskowego

 

                                                 

 

                                                Figura Matki Bożej, słynąca z łask, z 1864 roku

                                                            (autorstwa Artura Grottgera)

 

                                                  

 

                                                                       Matka Boża z bliska

 

                                

 

                                                                I rude przyjaciółki przy figurce

 

 

Krynica słynie z deptaków oraz pięknych kwiatów. Przy drodze do Czarnego Potoku charakterystyczny klomb kwiatowy z napisem Krynica-Zdrój i wielkim pawiem. Rzeźby kwiatowe to znak rozpoznawczy Beskidzkich uzdrowisk. W Krynicy jest ich chyba najwięcej. Przy głównym deptaku Stare Łazienki Mineralne, liczne ławeczki. W Nowym Domu Zdrojowym i przy Bulwarach Dietla zakupić można słynne Nowosądeckie miody i produkty pszczelarskie. W centrum miasta park spacerowy z nowoczesną podświetlaną fontanną, która "tańczy" co 2 h w rytm muzyki gromadząc w sezonie tłumy kuracjuszy oraz drewniany pawilon wypoczynkowy z ławeczkami. Wszystkie alejki i pawilon dostosowane do osób na wózkach. W Krynicy zjeść porządny dwudaniowy obiad można już za 14zł i przenocować nawet za 25zł (ale też i za 400zł!).

 

 

                                

 

                                                 Jeden z krynickich parków w centrum miejscowości

 

                                

 

                                                          Fontanna multimedialna na deptaku

 

                               

 

                                                      Kwiaty przed Nowym Domem Zdrojowym

 

                                

 

                                                                       Kwiaty przy deptaku                                        

                                                 

                                                 

 

                                                                 Jedna z rzeźb kwiatowych

 

                                

 

                                                                     Kwiaty przy deptaku


                               

 

                                                    A w zimie można spotkać sztuczne rzeźby

 

                               

 

                                                                      Słynny Lwigród 

 

 

                               

 

                            Nowoczesny pawilon wypoczynkowy przy Starych Łazienkach Mineralnych

 

                               

 

                                   Lekka wycieczka trekkingowa na Żydówkę przez malownicze łąki

                                                                 i pełne grzybów i malin lasy 

 

 

Jadąc drogą w kierunku granicy państwa dotrzemy do kolejnego uzdrowiska - Muszyny. Obecnie jest to mniejsza i spokojniejsza miejscowość niż Krynica. Położona nad Popradem, posiada bogatą historię. W pobliżu znajduje się Popradzki Park Krajobrazowy, jeden z największych w Polsce. Pierwsze wzmianki o Muszynie pochodzą z XIII wieku, a powstanie osady wiąże się z budową zamku. Obecnie po zamku pozostały - odrestaurowane niedawno - ruiny. Na zamek wiedzie wąska brukowana  ścieżka z ulicy Zazamcze. Można tu dojechać wózkiem (stromo ale płasko, nie samodzielnie - przy pomocy asystenta) przez leśny park. Po drodze mijamy ławeczki, altany i miejsce kultu Matki Bożej. Przy jednym z murów zamkowych schody i figurka Matki Boskiej, do której chodzą pielgrzymki z Muszyny na nabożeństwa majowe. Z zamku malowniczy widok na Poprad. Warto się tu wybrać dla zapierających dech w piersiach widoków. 

Skąd w Muszynie zamek? Muszyna kilkaset lat była lokalnym ośrodkiem władzy. Prawa miejskie oraz dzisiejszy układ zabudowy zawdzięcza Kazimierzowi Wielkiemu. Po darowaniu przez Władysława Jagiełłę tego terenu biskupstwu krakowskiemu utworzono samodzielną jednostkę administracyjną znaną jako Państwo Muszyńskie. Zamek stanowił rezydencję starostów Państwa Muszyńskiego, pełnił funkcje obronne - strzegł granicy między Polską a Węgrami aż do XVIII wieku, kiedy opuszczony popadł w ruinę.


 

                                

 

                                                                  Zamek widziany z Muszyny

 

                                

 

                       Po drugiej stronie można zostawić samochód i stąd zaczyna się wejście na zamek

 

                               

 

                                                                              Ścieżka na górę

 

                               

 

                                                                  Matka Boża z kapliczki

 

                                                 

 

                                               Tablice z informacjami ustawione przy ścieżce

 

                                

 

                                                       Altanka wypoczynkowa tuż pod zamkiem

 

                                

 

                                                                        Widok na Muszynę

 

                               

 

                                               Figura Matki Bożej na zamku i widok na rzekę Poprad

 

 

Po XV w. napłynęła na te tereny ludność Łemkowska. W XIX wieku miejscowość podupadła, w 1929 r. uzyskała miano uzdrowiska lecz niedługo po tym ucierpiała ponownie w czasie wojny. W okresie dużej popularności uzdrowisk przypadającym na lata 60 XX wieku powstała dzielnica Muszyna-Złockie. Wybudowano baseny termalne (podgrzewane), amfiteatr, place zabaw.
W ostatnich latach widać dalszy rozwój Muszyny. Przy rzece zmodernizowano bulwary, postawiono urządzenia do ćwiczeń, wybudowano wał. Polecam Muszynę osobom ceniącym spokój i lubiącym spacery oraz niepełnosprawnym lubiącym niewielkie dawki aktywności.                                

 

                                    Bulwar wypoczynkowy wzdłuż ul. Zazamcze - początek części

                                                         uzdrowiskowej Muszyna-Złockie

 

                                

 

                                   Wzdłuż bulwaru ustawiono ławeczki a po drugiej stronie siłownię

                                                                 na świeżym powietrzu 

 

 


Leczy się tutaj choroby układu oddechowego i pokarmowego. Warto zobaczyć ciąg zabytkowych domków przy ul. Kościelnej, rynek i dwie kapliczki z XVIII/XIX w. i zabytkowy kościół pw. Józefa Oblubieńca (6 schodków). Tak jak w Krynicy są tutaj rzeźby kwiatowe, klomby, parki. W Muszynie znajduje się duża rozlewnia wód mineralnych. Na Zazamczu działa nowoczesna pijalnia w formie altany - Cechini (brukowana alejka). Poza nią są jeszcze dwie pijalnie wód: Antonii (ul. Zdrojowa za Popradem) i Milusia (ul. Piłsudskiego). Wszystkie wody, które mają swoje źródła w tej okolicy to: Anna, Antoni, Grunwald, Iwona, Józef, Kazimierz, Milusia, Stanisław, Wapienne, Za Cerkwią, Złockie. Są to szczawy.

 


                                 

 

                                                               Rynek główny w Muszynie

 

                                                       

 

                                                     Kwiatowy miś przy bulwarach nad Popradem

 

                               

 

                        Pijalnia wód Cechini, wejście w wersji "łatwiejszej" do pokonania 2 schody 

 

                                                 

 

                                                                          Wnętrze pijalni

 

                               

 

                                                             Budynek pijalni od strony parku

 

                                

 

                                                                          Park za pijalnią

 

                                

 

                                             Park za pijalnią i jedna z rzeźb - pór roku - lato

 

 

                                     

 

                                 Liczne fontanny, mostki, ławeczki w parku dostępne dla każdego                    

 

W Muszynie działa jeden z nielicznych w Polsce parków sensorycznych dla osób z różnym rodzajem niepełnosprawności. Ciągnie się on od sanatorium Korona po pijalnię wód Antonii i jest chyba jednym z największych tego typu parków w Polsce. Podzielony jest na części: ogród dotyku, ogród zapachów itp. Alejki przystosowane są tak, by osoby na wózkach mogły odwiedzić cały teren parku (wjazd od Korony). Na wierzchołku w ramach "ogrodu wzrokowego" postawiono wieżę, skąd rozpościera się przepiękna panorama Muszyny i Beskidu Sądeckiego.                                 

 

                                   Doście do Ogrodów Zmysłów przyjazne wózkom, można tu zostawic

                                                              samochód lub na dole pod górką

 

                               

 

                              Niewielki kąt nachylenia pozwala na pokonanie trasy samodzielnie

 

                                

 

                                      Wieża widokowa - część ogrodu związana ze zmysłem wzroku

 

                               

 

                                                            Widok z wieży na ogród i Muszynę

 

                                

 

                                                                             Mapa parku

 

                               

 

                                             Siłownia na świeżym powietrzu oraz trenujące Seniorki

 

                                

 

                                                             Nawierzchnia przyjazna wózkom

 

                                

 

                                                                 Platforma widokowa dla wózków

 

                               

 

                                              Miejsce wypoczynku z pięknym widokiem na góry

 

                               

 

                                                                          Ogród dźwiękowy

 

                               

 

                                           Infrastruktura przystosowana do potrzeb osoby na wózku

 

                               

 

                                                      Tabliczki z opisem dla osób niewidomych

 

                                                 

 

                                                                 Zakątek dla zakochanych ;) 


                               

 

                                                               Miłosne wyznania na ławeczkach

 

                                

 

                                 Można spacerować na skróty po schodach albo dookoła alejkami 

 

 

Ponieważ jest to stosunkowo niewielkie uzdrowisko popularna stała się agroturystyka. Dostaniemy tutaj kwaterę prywatną z wyżywieniem za niewielkie pieniądze, w granicach 30-35zł. Również w Rynku można tanio i porządnie się najeść w barze mlecznym.

 

Dalej na południe od Muszyny jest już tylko morze zieleni.... zdawać by się mogło, że niekończący się las a za nim małe miejscowości Leluchów i Dubne. Ta pierwsza miejscowość to nieużywane już ale stosunkowo nowoczesne przejście graniczne ze Słowacją. Największą atrakcją turystyczną jest tu drewniana cerkiew grekokatolicka wp. św. Dymitra z 1861 roku z wyposażeniem z XVIII wieku. Parking przed wejściem. Możliwy dojazd wózkiem. Do środka prowadzą schody.

 


                                                 

                       

                                                                     Cerkiew w Leluchowie 


                                                 

 

                           Wejście do środka wąskie i po schodkach, obok zabytkowa dzownnica

 

                                

 

                                                                            Cmentarz przy cerkwi 


                                


                                                                   Cerkiew widziana z parkingu

 

                                

 

                                                            Te górki to już inny kraj - Słowacja 

 

 

W Dubnem znajduje się również zabytkowa cerkiew p.w. św. Michała Archanioła z 1863 r. (samochód można zostawić przy drodze, dojście do cerkwi polną dróżką). Obydwie miejscowości żyją z handlu ze Słowacją. Brak jest jednak młodych ludzi, przez co kiedyś po tych miejscach może zostać tylko ślad na mapach i zdziczałe sady.                                

 

                                                                          Cerkiew w Dubnem 

 

                                                

 

                             Informacja w jakich godzinach obiekt jest udostępniony do zwiedzania

 

                               

 

                                                Przy cerkwii kończy się droga, dalej nie ma przejazdu 

 

                               

 

                                                                Zarośnięty cmentarz 

 

Będąc w Krynicy warto odwiedzić jeszcze zabytki Krynickiego Szlaku Cerwkii Łemkowskich w miejscowościach:

Berest – cerkiew drewniana pw. św. św. Kosmy i Damiana,
Polany – cerkiew drewniana pw. św. Michała Archanioła,
Piorunka – cerkiew drewniana pw. św. św. Kosmy i Damiana,
Czyrna – cerkiew drewniana pw. św. Paraskewii,
Mochnaczka Niżna – cerkiew drewniana pw. św. Michała Archanioła,
Tylicz – cerkiew drewniana pw. św. św. Kosmy i Damiana,
Muszynka – cerkiew drewniana pw. św. Jana,
Powroźnik – cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła,
Krynica-Zdrój – cerkiew murowana pw. Objawienia Pańskiego

 

Wybierając się natomiast do Złockiego warto wybrać drogę przez Jastrzębik - znajduje się tu cerkiew łemkowska pw. św. Łukasza 1837r. a przy szosie koniecznie trzeba zobaczyć pomnik przyrody, naturalna ekshalacja dwutlenku węgla - mofetę. Mofeta im. prof. Henryka Świdzińskiego to najefektywniejsza i największa w Polsce mofeta. Do mofety zejście po drewnianych schodach i pomoście z poręczą. Trasa 2 minutowa. Przy mofecie tablice informacyjne z ciekawostkami i opisem zjawiska. Samochód można zostawić przy drodze.

 

 

                               

 

                                             Cerkiew w Jastrzębiku - spod parkingu schodami

 

                                                

 

                                                Tablica informacyjna - krótka informacja o cerkwi

 

                               

 

                                                      Tablica informacyjna przy drodze na Złockie

 

                               

 

                                                                  Schody do mofety

 

                               

 

                                                                             Bulgotka 

 

                                                 

 

                                                      Tablica z informacją co to jest Bulgotka :) 

 

                               

 

                    Mofeta - w celu naturalnego "nagłośnienia" mofety zostały założone drewniane kręgi

 

                               

 

                                                              Szlak Cerkwi Łemkowskich 

 

                                                 

   

                                                  Tablica informacyjna - cerkiew greko-katlicka

                                                       św.  Apostołów Piotra i Pawła w Krynicy

 

                               

 

                                                                           Wnętrze cekrwi  

 

                                                 

 

                                                  Dzwonnica, obok niej ścieżka i dogodne dojście

                                                    do parkingu znajdującym się przy cmentarzu

 

Krynica nie przypomina już tej z czasów, o których śpiewa Adam Ziemianin i które jeszcze pamiętamy. Nie ma już klimatów rodem z dawnej restauracji Hawana, mimo że powoli powraca się do tradycji dancingów. Nie ma również atmosfery jaką uchwycił Konrad Tom w swoim filmie Książątko z 1937 roku. Mimo to warto wybrać się do tego największego i najsłynniejszego uzdrowiska w Polsce - choćby ze względu na piękną okolicę. Nie polecamy końca sierpnia na wizytę w uzdrowisku, ponieważ co roku zamienia się ono w wielki plac budowy Forum Ekonomicznego. Najlepiej wybrać się tu wiosną i początkiem lata, kiedy wszystkie klomby są obsadzone barwnymi kwiatami, z muszli koncertowej dobiega dźwięk skrzypiec, można usiąść na ławeczce lub przy filiżance dobrej kawy i powspominać dawne czasy. W Krynicy-Zdrój powiało nowym, może i nie zawsze ładnym ale postęp wszędzie jest konieczny, również w uzdrowiskach. Krynica zyskała nowy blask i obecnie standardem usług hotelarsko-gastronomicznych może się równać uzdrowiskom Szwajcarskim.

Wróć