minus wielkość 1 wielkość 2 wielkość 3 plus

NIEPEŁNOSPRAWNE DZIECKO

NIEPEŁNOSPRAWNE DZIECKO

 

 

NIEPEŁNOSPRAWNE DZIECKO W PODRÓŻY


Jeśli wybieramy się w podróż z dzieckiem zarówno sprawnym jak i niepełnosprawnym, niezależnie od środka transportu, wyjazd należy dokładnie zaplanować. Nie powinniśmy traktować tego w kategorii "jakoś to będzie". Pamiętajmy, że dzieci silnie przeżywają podróże - ale paradoksalnie łatwiej je znoszą niż osoby starsze. Dla malucha podróż związana jest ze stresem, niektóre dzieci boją się "nowego" (miejsca, ludzi). Jak zatem zminimalizować lęk? 

 

1. Miejsce Podróży   

 

Dziecku należy pokazać dokąd się wybieramy, można to zrobić za pomocą Internetu lub zdjęć - zapewniając, że cały czas będziemy przy nim. 

 

2. Sposób Podróży 

 

a) samolot - wybierajmy loty bez międzylądowań (dzieci mocno przeżywają lądowania); jeśli dziecko leci po raz pierwszy lepiej zacząć od krótkich lotów, w przypadku konieczności przesiadki znajdźmy dziecku zajęcie na czas jej trwania. Warto przygotować sobie listę ulubionych gier dziecka, zapytać na infolinii lotniska czy są specjalne miejsca do zabaw przy poczekalniach, włączyć na tablecie jego ulubione kreskówki. Przy dzieciach nadpobudliwych warto przygotować więcej opcji, warto posadzić dziecko przy oknie by podziwiało zmieniające się w dole widoki. Wytłumaczmy dziecku jak będzie wyglądała po kolei procedura odprawy na lotnisku, "potrenujmy" z dzieckiem poruszanie się w tłumie (udajmy się gdzieś, gdzie jest dużo ludzi), uprzedźmy, że może nam przyjść z pomocą asystent. Pokażmy dziecku, że dla nas podróż jest czymś normalnym, niestresującym - dziecko będzie chciało nas naśladować, lęki rodzica często też przechodzą na dzieci. 

 

b) pociąg - jeśli podróżujemy pociągiem przy długich dystansach lepiej wybrać na podróż porę nocną - zmęczone dniem dziecko szybko zaśnie. Warto opisywać widoki za oknem, tłumaczyć, przygotować sobie jakieś ciekawe historyjki z miejscami, przez które przejeżdża pociąg i odpowiadać nawet na najtrudniejsze pytania.

 

c) samochód - w przypadku jazdy samochodem, kiedy nie ogranicza nas ilość możliwego do zabrania bagażu, zabierzmy ze sobą ulubione książeczki z obrazkami, odtwarzacz mp3, zabawki - pozwólmy się dziecku bawić podczas podróży ale też ustalmy zasady, że nie może przeszkadzać nam w jeździe. Planując trasę samochodem zaplanujmy, gdzie możemy robić postoje i zróbmy ich więcej niż wtedy, kiedy podróżujemy sami. W przypadku dzieci na wózkach, wózek pakujmy na końcu po to by dziecko nie musiało czekać w samochodzie aż wyciągniemy wszystkie bagaże. Pozwólmy dziecku bawić się i uczestniczyć w pakowaniu.

 

3. Atrakcje na miejscu pobytu 

 

 Wybierajmy miejsca pobytu przyjazne osobom niepełnosprawnym, nie ma nic gorszego jak obiecać dziecku dane atrakcje, a później nie móc ich odwiedzić. Warto dzwonić i wypytać personel o udogodnienia dla osó niepełnosprawnych i uprzedzić o swoim przyjeździe.